HIMALAYA

HIMALAYA 2008

Indie, Nepál, 90 dní na cestě

Měla to být pomalá odpočinková cesta napříč Indií k moři.

Stačilo ale pár dní v Ladakhu a vše se najednou zvrhlo. Úniky od lidí a hledání samoty v horách určily náš směr projít celý Himalájský hřeben od Pákistánu po Bhútán. Ještě teď mi mrazí v zádech při vzpomínce, co vše ovlivnilo naše kroky, abychom celou cestu dokončili.

Prameny Vashistu a chrámové osvícení, pekelná jízda přes sedla a horská nemoc, osamocené posvátné chrámy zasekané do skal, poutní cesty stopem, kde nic nejezdí, na lidi kteří mluvili úsměvem a divokou cestu do Kashmiru.

Na zbraně i smutný konflikt ve Shrinagaru. Na Nepál a otevřené srdce dětí ve vesnicích, na Káthmándú a jeho temná zákoutí, na zastavení dechu při pohledu na Himalájské velikány z Poon Hillu. Na divoký Zanskar a na mého koně. Vzpomínám na děsivé záplavy v Kakarbitě a ranní čaje v Darjelingu, na ty snídaně v mlze, kdy jsem ji pohledem pomiloval.

Na dlouhou cestu vlakem do Varanasí, na přirozenost umírání a oslavu života drakem. Na sladkost i hořkost bytí v přeplněném Dílí. Ale co budu mít celý život vypálené za očima v hlavě, jsou zástupy hvězd na obloze obsazené v nekonečné mléčné dráze při večerním čaji s cigaretovým dýmem v ruce kdesi v zapadlém chrámu vysoko v horách.

Dal bych si to klidně ještě jednou..